PRACOWNIA SPOŁECZNEGO REPORTAŻU

Warsztaty obywatelskiego dziennikarstwa, realizowane przy współpracy z regionalnymi dziennikarzami, reporterami i blogerami. W wyniku działalności pracowni społecznego reportażu utworzony zostanie reporterski blog, dokumentujący życie dzielnicy, jej mieszkańców, relacjonujący także poszczególne procesy realizacji projektu.
Wciąż można dołączyć do PRACOWNI SPOŁECZNEGO REPORTAŻU! Aktualnie „szukamy tematów” do naszej lokalnej gazety.
Zapraszamy w każdy czwartek od godz. 17:00. Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży i dorosłych.

szablon_pracownia_reportazu2

———————————————————————————————————————————————————-

NASZE REPORTAŻE:

 

PRACOWNIA SPOŁECZNEGO REPORTAŻU
Uczestniczki i uczestnicy Pracowni Społecznego Reportażu potrafią już samodzielnie przeprowadzić – sondy uliczne i wywiady. Nagrane przez nich do tej pory materiały dotyczyły: przyjaźni, Bydgoskiego Przedmieścia oraz Społecznego Domu Kultury.

– Zauważyłam ogromny rozwój grupy. Przede wszystkim myślę, że udało się przełamać barierę zawstydzenia – mówi Iwona Muszytowska-Rzeszotek, instruktorka Pracowni Społecznego Reportażu. – Uczestnicy otworzyli się na innych i na siebie. Coraz więcej uwagi poświęcają temu, co mówią i jak mówią.

Nastolatki pracują obecnie nad materiałem, który zebrały w trakcie „Filmogrania”, na warsztatach odbywających się w domu kultury i podczas nagrywania westernu w miasteczku Silwerado. https://www.facebook.com/Filmogranie/info

Już niedługo ukaże się reportaż z planu filmowego. – Byłam zaskoczona, jak szybko młodzież opanowuje technikę montażu – dodaje. W planach Pracowni jest nakręcenie słuchowiska o Parku na Bydgoskim Przedmieściu, a przed wszystkim o tzw. domku Baby Jagi.- Szukaliśmy na ten temat jakichkolwiek informacji, ale nie znaleźliśmy niczego konkretnego. A skoro nie ma legendy, to możemy ją stworzyć.

Warsztaty w radio to dla nich prawdziwa frajda. – Samo przyjście tutaj i fakt, że pracują w profesjonalnym studio, z profesjonalnym sprzętem jest dla nich szalenie interesujące – kończy Iwona Muszytowska-Rzeszotek.


 

BIKE house – nowa inicjatywa na Bydgoskim!


 

Reportaż z planu filmowego – FILMOGRANIE!


 

V ŚWIĘTO BYDGOSKIEGO PRZEDMIEŚCIA

<a href=”https://dkbydgoskie.files.wordpress.com/2014/05/opera_1.jpg”><img class=”alignnone size-full wp-image-280″ src=”https://dkbydgoskie.files.wordpress.com/2014/05/opera_1.jpg&#8221; alt=”opera_1″ width=”640″ height=”483″ /></a>

http://www.radiopik.pl/6,15748,swieto-bydgoskiego-przedmiescia-w-toruniu&idf=17999

 


 

Dzwony na kółkach zabrzmiały w parku na Bydgoskim Przedmieściu

Posiada 48 dzwonów, najcięższy z nich waży 845 kg, najlżejszy tylko 9. W sumie to około 5 tysięcy kg. Obok organów to największe instrumenty muzyczne. Mowa o carillonie. Instrument najbardziej znany jest w Holandii, Belgii, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Jednak za sprawą organizowanego od siedmiu lat Tour de Carillon, znany jest także w województwie kujawsko-pomorskim. Właśnie tu dzięki staraniom toruńskiej kompozytorki Magdaleny Cynk od siedmiu lat dociera carillon mobilny. W tym roku był to instrument z Gdańska.

W ramach festiwalu odbyło się 19 koncertów. Między innymi carillon zabrzmiał w Bydgoszczy, Brodnicy, w Golubiu-Dobrzyniu, Górznie, Jabłonowie Pomorskim. Do niedzieli carillon zabrzmi jeszcze w Koronowie, Nakle, Kcyni Szubinie, Ciechocinku i Włocławku.
Aż cztery koncerty odbyły się w Toruniu, trzy z nich w naszej dzielnicy w parku na Bydgoskim Przedmieściu. Muzyczne spotkanie miało miejsce w okolicach ulicy Rybaki. Łatwo było tam trafić, ponieważ instrument brzmiał bardzo donośnie.

DSC0011655
fot: telefon Ewy Wójtowicz

Carillon to wyjątkowy instrument, uderzając pięściami i nogami w specjalną klawiaturę, można na nim wykonywać wszelkiego rodzaju muzykę, od klasycznej i sakralnej, po filmową, etniczną i rozrywkową. W Toruniu zabrzmiał polski folklor, publiczność usłyszała utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Aleksandra Tansmana oraz Witolda Lutosławskiego. Były też kompozycje napisane specjalnie na carillon, ale też znana muzyka, jak Moon River Henriego Manciniego, Sunrise, Sunset z musicalu „Skrzypek na dachu” Jerrego Bocka. Nie zabrakło muzyki filmowej. Na carillonie grała Magdalena Cynk, znana toruńska kompozytorka.

Aleksandra Mienik, Katarzyna Wiśniewska, Nikola Szczukowska, Ewa Wójtowicz i Paulina Lipowska


 

Psi przyjaciele

Szalony Ścigacz, Samotny John czy Dziwaczna Strzała – to nie są imiona indiańskich bohaterów, a piesków z którymi zaprzyjaźniliśmy się podczas jednej z naszych akcji.

Spędzamy z nimi dwie godziny. Na każdego z nas przypada od czterech do pięciu psów. Zabieramy je raz w tygodniu w środę na spacer po parku na Bydgoskim Przedmieściu. Tak wygląda nasza akcja prowadzona w Domu Kultury, który działa w tej dzielnicy od kilku miesięcy. Dla nas to wielkie przeżycie. Wielu z nas nie ma swojego wymarzonego kudłacza w domu. Psy z możliwości wybiegania się, także bardzo się cieszą. Ale musimy iść zawsze z opiekunami, bo inaczej nie dostaniemy psów. Zaskakuje nas troszkę to, że jak przychodzimy po pieski to czasami musimy długo czekać, a jak już je dostaniemy to pracownicy schroniska nic nam nie mówią na ich temat, np. nie znamy ich imion, nie wiemy ile mają lat, nie wiemy też co lubią, a czego nie. Dla nas te psy nie są anonimowe. Wymyślamy im imiona : Szalony Ścigacz, Smutny John, Dziwaczna Strzała. Na spacerze wspólnie się bawimy, gonimy chodzimy na Martówkę. Nie wolno nam jednak puszczać ich ze smyczy. Najczęściej dostajemy małe pieski, jednak raz zdarzyło się, że dostaliśmy duże czworonogi, takie jak labradory. Były bardzo silne.
Powrót do schroniska jest zawsze spokojniejszy ale smutny, bo niechętnie rozstajemy się z pieskami. Przywiązały się do nas, a my do nich. Szczególnie nasi koledzy Piotrek i Kuba ciężko znoszą rozstanie.

Paulina Lipowska, Ewa Wójtowicz, Nikola Szczukowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s