Walczą o „Zagrożone”

Trwają intensywne dyskusje na temat przetwarzania przestrzeni Bydgoskiego Przedmieścia. Pocztówki z Bydgoskiego – to nowy projekt realizowany przez instruktorów Pracowni Społecznego Dizajnu: Magdę Hamerę – projektantkę i Marcina Zalewskiego – antropologa.

Celem projektu jest upamiętnienie w formie pocztówki (pamiątki) budynków na Bydgoskim Przedmieściu, które są najbardziej zagrożone rozbiórką lub „przypadkowym” podpaleniem. – W pracowni społecznego dizajnu w DK! między innymi realizowaliśmy kilka spacerów badawczych w celu zbadania zdegradowanej tkanki dzielnicy. Badaliśmy ślady po starych mieszkańcach, sposoby obecnego wykorzystania budynków i ich otoczenia, wartość historyczną i architektoniczną – opowiada Marcin Zalewski.

Podczas pracy nagle wypłynęła potrzeba upomnienia się o los szczególnie zaniedbanych i celowo niszczonych budynków, których wartość urbanistyczna jest niższa niż cena znajdującej się przy nich działki. Pocztówki przedstawiać będą prawdziwe oblicze tych miejsc – zniszczonych, zaniedbanych i rozpadających się kamienic. Rozpowszechnią jednocześnie upamiętnianie historii mieszkańców oraz całej dzielnicy.

Jest to zarazem ironiczna krytyka oficjalnego dyskursu na temat zabytków Torunia, w domyśle znajdujących się tylko na starówce, gdzie wszystko jest piękne, zadbane i niedotknięte konfliktami społecznymi – dodaje.

P o c z t ó w k i z B y d g o s k i e g o będzie można obejrzeć na wystawie podsumowującej działalność Społecznego Domukultury, 21 listopada 2014 r. o godzinie 17.00. Zapraszamy!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s